Strona Głowna Porady Jaką lodówkę wybrać do ciężarówki?

Jaką lodówkę wybrać do ciężarówki?

Dodany przez Adrian Sobczak

Generalnie zestaw powinien być wyposażony w fabryczną lodówkę, ewentualnie w dokładaną, jednak, jak uczy życie, dziad-transy są niereformowalne, dlatego może zajść potrzeba kupna takiej lodówki na własny rachunek. W tym wpisie postaram się przedstawić rodzaje lodówek oraz modele, które są używane przez innych kierowców (opinie zebrane w drodze rozmów parkingowych) oraz model, który ja używam.

Rodzaje lodówek:

 

1. Termoelektryczne – lodówki tego typu wykorzystują efekt Peltiera, mogą być zasilane z gniazdka 12/24v.
Plusy:
– możliwość grzania/chłodzenia
– brak szkodliwych chemikaliów
– niska cena względem pozostałych rodzajów
Minusy:
– niższa sprawność chłodzenia niż pozostałych typów
– brak opcji mrożenia


2. Kompresorowe (sprężarkowe) – działanie takie samo jak lodówek domowych, chłodzenie odbywa się za pośrednictwem sprężonego gazu (czynnika chłodzącego) .
Plusy:
– wysoka sprawność chłodzenia/mrożenia
– niski pobór prądu
Minusy:
– wysoka cena


3. Absorpcyjne (na gaz) – lodówki tego typu wykorzystują do chłodzenia amoniak, a zasilać je można ze zwykłej butli gazowej. Pamiętać należy jednak iż mają zdecydowanie niższą sprawność chłodzenia niż lodówki sprężarkowe, w dodatku wymagają wypoziomowania. Nie wolno przechylać takiej lodówki o więcej niż 30 stopni gdyż czynnik chłodniczy przeleje i proces odparowania/skraplania zostanie zaburzony.
Plusy:
– bardzo cicha praca
– niski pobór prądu
Minusy:
–wysoka cena
– amoniak jest substancją bardzo szkodliwą, chociaż możliwość jego wydostania się na zewnątrz jest bliska zeru
– Konieczność stabilizowania lodówki

Dobra, to tyle z ogólników, które zamieszczane są w każdym temacie o lodówkach dostępnym w sieci, a i tak nie odpowiadają na nurtujące pytanie, jaką lodówkę wybrać?
Zanim przejdziemy do konkretnego wyboru, odpowiedzmy sobie na następujące pytania :
– Jaką pojemność wybrać?
– Czy zamrażanie jest nam niezbędne?
– Jaką kwote chcemy na to przeznaczyć?
– Jakie zasilanie wybrać: 12v/24v/230v (gaz)?

 

1.Pojemność: im więcej ,tym lepiej ?
Pojemność lodówki, jaką potrzebujemy, można zdefiniować prostym sposobem. Wystarczy przyjrzeć się swojej diecie. Jeśli tak jak ja spożywacie sporo nabiału, ryb, jajek, warzyw, to mówiąc szczerze lodówka +40 l to będzie najlepszy wybór. Jeśli jednak z rzeczy, które u was trafią do lodówki, można wymienić w sumie masło, kilogram kiełbasy, 12 jajek i jedno mleko do kawy, to można śmiało brać mniejsze lodówki pomiędzy 20-30 l.

2.Czy zamrażanie jest ci potrzebne ?
Funkcja mrożenia jest bezpośrednio związana z kosztami lodówki, jednak czy jest niezbędna ? I tu znowu wracamy do tematu diety, Jeśli chcesz zabierać mrożone mięso lub lody w trasę, to jak najbardziej, jeśli jednak w lodówce będziesz trzymał jedynie kiełbasę lub zawekowane mięsko, to mówiąc szczerze, mrożenie nie jest potrzebne. Inna sprawa, na którą trzeba zwrócić uwagę, to brak oddzielnej przestrzeni mroźnej w lodówce turystycznej. Oczywiście produkty na wierzchu prawdopodobnie się nie zamrożą, ale czy naprawdę jesteście w stanie tak skomponować zakupy, aby 60% lodówki wypełnić artykułami do zamrożenia? Naturalnie droższe lodówki posiadają regulację, dzięki której można ustawić poziom chłodzenia tak, aby faktycznie zmrożone było tylko 10% pojemności, jednak czy za taką opcję warto jest dopłacać czasami grubo ponad tysiąc złotych? Dla mnie jednoznacznie NIE.

3.Kwota, jaką chcemy przeznaczyć.
Kwota, jaką zmuszeni będziemy przeznaczyć, wiąże się bezpośrednio z marką/rodzajem/pojemnością lodówki. I tu nie ma co zbytnio wymyślać kwadratury koła. Jeśli chodzi o markę lodówki, to bezsprzecznie króluje Waeco. Oczywiście są też inne marki próbujące dogonić Waeco za sporo niższe pieniądze, ale powiedzmy sobie szczerze, Waeco jest producentem 90% lodówek montowanych seryjnie w nowych ciężarówkach. Wiadomo, można pokusić się o lodówki Dometic lub Tristar, które zbierają w miarę dobre opinie, jednak to zawsze będzie konkurencja dużego fiata z mercedesem. Inną sprawą jest to, że lodówka to często zakup na lata.

4.Rodzaj i zasilanie lodówki, jake mamy do wyboru – tu na samym początku olejmy absorpcyjne, ponieważ cała zabawa z poziomowaniem i uważaniem na przechyły w naszym zawodzie gra bez sensu, w dodatku po jakiego grzyba w kabinie jeszcze butla z gazem wpięta do lodówki? Więc skupimy się na termoelektrykach i sprężarkach.
Termoelektryki – lodówki, czy bardziej by pasowało: chłodziarki, z alledrogo można sobie odpuścić. Uwaga! ,Nie, nie kupicie „dobrej lodówki za 300-400 zł”, niezależnie od tego, co w opisie wstawią sobie naciągacze z alledrogo. Te wynalazki z wentylatorkiem żywcem wyciągniętym z komputera oraz radiatorem albo zbyt małym, aby schłodzić chociażby kubek, albo wykonanym z plastiku, który został pomalowany ocynkiem w sprayu oraz izolacją wykonaną z resztek styropianu po budowie sąsiada, po prostu nie są w stanie zapewnić chłodzenia, a już o letnich trasach na Włochy, to lepiej od razu zapomnijcie. Już słuszniej będzie kupić wentylator samochodowy i ustawić nawiew na łóżko, na którym będą leżały wasze produkty, da to ten sam efekt, co te pseudo chłodziarki z alledrogo…
Ale to nie oznacza definitywnego skreślenia termoelektryka, jako typowego szajsu i wywalenia kasy. W tym momencie na scenę wjeżdża Waeco i jej seria TropiCool, która jest jak dla mnie absolutnym zaskoczeniem, jeśli chodzi o termoelektryki i to nawet w upale słonecznej Italii czy żarze Hispanioli. Ta seria udowadnia, że pojemną i wydajną lodówkę można nabyć od 800 zł z 2-letnią gwarancją!

Sprężarkowe – tu nie ma co ściemniać, to najlepszy rodzaj lodówek na rynku, jeśli wybierzemy dobrą markę, np. Waeco lub Dometic, to w sumie nie ma się do czego doczepić. Chociaż nie, doczepić się można do ceny. Niestety topowe lodówki sięgają ceną nawet 4000 zł, co jest sporym wydatkiem jak na początek przygody w trasie. Jednak z czasem nawet te 4000 zł staną się wspomnieniem dobrze wydanych pieniędzy, kiedy przy 40 stopniach na przedmieściach Rzymu otworzysz puszkę piwa schłodzoną do 2 stopni, idąc za słowami Górskiego z KMN: ,,Jakby mi pan Jezusek bosą stópką po gardle przeszedł”.
Ale może dość tego pieprzenia, które jest zapewne szalenie ważne dla tych zboczeńców, którzy na wakacje podpinają kamping pod swoje śmiesznie małe autko i jadą robić korki na drogach. Ostatnie dwa miesiące spędziłem na wkur…..u innych kierowców, zawracaniem dupy na temat używanej przez nich lodówki, co przełożyło się bezpośrednio na stworzenie niniejszego rankingu TOP 10 najpopularniejszych lodówek wśród kierowców:

 


RankinG


1.Waeco CoolFreeze CDF 46

Waeco CoolFreeze CDF 46Pojemność : 39L

Typ: Sprężarkowa

Zasilanie: 24v/230v

Najbardziej ceniona lodówka z całego zestawienia, doskonale chłodzi i mrozi. Jej wysoka cena jest w całości zrozumiała, gdyż produkt wykonany został z najwyższą starannością i przy użyciu najlepszych materiałów. To wszystko gwarantuje niezawodną pracę przez lata.

button(1)


2.Waeco TropiCool TC-35FL

Waeco TropiCool TC-35FLPojemność : 35L

Typ: TermoElektryczna

Zasilanie: 12v/24v/230v

Największe zaskoczenie, chociaż termoelektryki są uważane raczej za chłodziarki, niż lodówki seria TropiCool zdecydowanie łamie ten stereotyp. Model TC-35FL jest największym przedstawicielem serii, i jednocześnie mym wyborem jeśli chodzi o zakup a także stosunek koszt-efekt.

button(1)button(2)


3.Waeco TropiCool TC-21FLWaeco TropiCool Classic TC-21FL

Pojemność: 21L

Typ: TermoElektryczna

Zasilanie: 12v/24v/230v

Kolejny model z serii TropCool od Waeco, tym razem mniejszy brat modelu TC-35FL. Lodówka równie dobra jak jej większy odpowiednik, zdecydowanie polecam dla osób które nie potrzebują tyle miejsca ile oferuje większy model.

button(1)

 


4.Dometic CombiCool RC2200EGP

Dometic Waeco CombiCool RC 2200 EGP

Pojemność: 40L

Typ: Absorpcyjna

Zasilanie: 12v/230v/gaz

Lodówka odznacza się bardzo dużą pojemnością aż 40L, w dodatku przestrzeń lodówki została tak przemyślana aby zmieściły się tam pionowo 2L napoje. Niewątpliwym atutem jest możliwość produkcji przez lodówkę kostek lodu co na pewno przyda się w upalne dni na szlaku.

button(1)


5.INDEL-B-31L

INDEL B 31LPojemność: 30L

Typ: Sprężarkowa

Zasilanie 12v/24v/230v

Lodówka sprężarkowa INDEL B 31L  to wydajna lodówka z funkcją oszczędzania energii i wielofunkcyjnym elektronicznym termostatem pozwalającym na proste ustawienie temperatury. Duża pojemność 31 litrów pozwala na chłodzenie wielu produktów.

button(1)


6. Tristar Kb 7146

Pojemność: 39LTristar Lodówka Turystyczna Kb 7146

Typ: Absorpcyjna

Zasilanie: 12v/230v

Lodówka turystyczna TRISTAR model KB 7146 może być zasilana sieciowo, za pomocą zapalniczki samochodowej lub gazem z butli. Chłodzi do 25 ° C poniżej temperatury otoczenia. Pojemność użytkowa lodówki to aż 39 litrów.

 

button(1)


7.Nvox-K22Y 12/24v

Nvox K22YPojemność: 22L

Typ: Sprężarkowa

Zasilanie: 12v/24v/230v

 

Ciekawa propozycja od firmy Nvox, posiadacze z którymi rozmawiałem chwalili wydajność, jak i kulturę pracy, jednak minusem jest jasna górna połowa która dość szybko się brudzi.

button(1)


8.Waeco-CoolFreeze-CFX-28

Waeco CoolFreeze CFX 28

Pojemność: 26L

Typ: Sprężarkowa

Zasilanie: 12v/24v/230v

Najmocniejsza i jednocześnie najdroższa lodówka w zestawieniu. Jej niesamowitą wydajność potwierdza możliwość mrożenia do -22 stopni. Lodówka wyposażona także w termostat oraz czujnik rozładowania baterii auta

 

button(1)


9.Ezetil-EzC35

Ezetil EzC35Pojemność: 35L

Typ: Sprężarkowa

Zasilanie: 12v/24v/230v

Bardzo ciekawa propozycja firmy Ezetil, lodówka posiada czujnik rozładowania akumulatora a także wewnętrzne oświetlenie

 

 

 

button(1)


10.Camry-Cr-8061 45L

Pojemność: 45LCamry-Cr-8061

Typ: Termoelektryk

Zasilanie: 12v/230v

Najtańsza z lodówek, jednocześnie dość popularna, niestety za ceną idą także i możliwości, które odstają od droższych modeli. Jednak jak za tą cenę lodówka spisuje się znakomicie.

 

 

button(1)

 

 

Myślę, iż w jakiś sposób wam pomogłem. Jeśli czegoś zabrakło w tym wpisie, dajcie znać w komentarzach, na pewno uzupełnię. 

Related Articles

Strona wykorzystuję pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi marketingowych i analitycznych, zapewniania funkcji społecznościowych. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuje